Asocijacija prostornih planera Srbije sedmi put po redu organizuovala je naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem na temu: Planska i normativna zaštita prostora i životne sredine. Skup je održan na Paliću u periodu od 4. do 6. aprila 2013. godine.
Teme skupa su bile:
1. Pravni i institucionalni okvir zaštite prostora i životne sredine
2. Upravljanje otpadom u prostornim i urbanističkim planovima
3. Planiranje i zaštita predela i ruralnih prostora
4. Iskustva u izradi prostornih i urbanističkih planova
JP Zavod za urbanizam Vojvodine je aktivno učestvovao na skupu sa temama: Uloga planske dokumentacije u oblasti upravljanja komunalnim otpadom u AP Vojvodini; Podsticajne mere razvoja seoskih naselja; Planiranje predela kroz strategije prostornog razvoja kulturnog predela Bača; Potencijali razvoja nautičkog turizma kroz izradu Prostornog plana područja posebne namene multifunkcionalnog ekološkog koridora Tise. Predstavnici Zavoda koji su učestvovali u izradi radova su Dragana Dunčić, Tamara Zelenović Vasiljević, Vladimir Pihler, Teodora Tomin Rutar, Olivera Dobrivojević, Nataša Simičić i Marina Mitrović.
Ove godine poseban akcenat stavljen je na problematiku upravljanja otpadom u prostornim i urbanističkim planovima. Imajući u vidu stalnu aktuelnost ove teme, ovo je prilika da se na jednom mestu razmene naučna i stručna iskustva iz Srbije i inostranstva i unapredi metodologija planiranja upravljanja otpadom.
U isto vreme, rastući trend korišćenja predela i ruralnih prostora kao okosnice turizma i privrednog razvoja Srbije zahteva drugačiji, proaktivni pristup planiranju ovih prostora u skladu sa principima održivog razvoja i zaštite neobnovljivih resursa.
Skup je aktuelizovan najavljenom izmenom zakonske regulative u oblasti prostornog planiranja i životne sredine, te usvajanjem niza regionalnih prostornih planova i prostornih planova područja posebne namene na teritoriji Srbije kao planskih akata koji razrađuju prostorni razvoj teritorije Republike definisan Prostornim planom Republike Srbije.
Kroz prezentaciju dosadašnje prakse iz zemalja ovog dela Evrope pored domaćih, učestvovali su i strani autori koji su doprineli razmeni znanja, koja bi u budućnosti mogla unapredilti metodologiju i koncepciju planiranja i korišćenja prirodnih vrednosti, kao i sagledati nove tehnologije koje doprinose ovom procesu.