U Skupštini AP Vojvodine, održan je drugi okrugli sto sa temom "Iskustva javnih urbanističkih preduzeća u poslovanju i izradi planskih dokumenata".
Skup je održan u organizaciji JP ”Zavod za urbanizam Vojvodine“, i JP ”Urbanizam” - Zavod za urbanizam Novi Sad, a učestvovali su Dr Slobodan Puzović, Pokrajinski sekretar za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine sa svojim saradnicima, Mr Dragan Dunčić, v.d. direktora Republičke agencije za prostorno planiranje sa svojim saradnicima, urbanistički zavodi Beograda, Niša, Kragujevca, Loznice, Zrenjanina, Bačke Palanke, Valjeva, Kraljeva, Sremske Mitrovice, Šapca, Subotice…
Pozdravljajući učesnike skupa u ime organizatora, Vladimir Zelenović, v.d. direktora JP “Zavod za urbanizam Vojvodine” je podsetio prisutne na zaključke koji su usvojeni nakon održavanja prvog okruglog stola u Beogradu, 01. marta 2013. god. najavljujući formiranje dve radne grupe od kojih će jedna pripremiti i predložiti oblik buduće organizacije zajednice Javnih preduzeća Republike Srbije koje se bave ovim, za državu veoma važnim poslovima, a druga bi, nakon završetka prezentacija i diskusija, formulisala zajedničke predloge i inicijative prema institucijama koje su nadležne za promenu zakonske regulative koja definiše oblast planiranja i izgradnje.
Skup je pozdravio Dr Slobodan Puzović, Pokrajinski sekretar za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, koji je istakao veliki značaj prostornog planiranja, ocenivši da su usvojeni prostorni planovi veoma značajni dokumenti na osnovu kojih se svaka država razvija i na osnovu kojih se usklađuju interesi različitih politika koje omogućavaju održivi razvoj.
Istakavši značaj usvojenog Prostornog plana Republike Srbije i Regionalnog Prostornog plana AP Vojvodine, Dr Puzović je izrazio zadovoljstvo što se u AP Vojvodini posebna pažnja posvećuje Prostornim planovima područja posebne namene.
Mr Dragan Dunčić, v.d. direktora Republičke agencije za prostorno planiranje je pozdravio učesnike drugog okruglog stola, istakavši veliki značaj održavanja ovakvih skupova, gde će stručnjaci za ovu oblast, koji intenzivno i svakodnevno rade na izradi prostornih i urbanističkih planova, razmeniti svoja iskustva i probleme sa kojim se susreću u svom radu. Takođe je preneo učesnicima informaciju da i resorna Ministarstva u potpunosti podržavaju ovakve stručne rasprave koje će sigurno doprineti da novi zakoni iz ove oblasti, budu još bolji.
Zaključci sa skupa su izneti u tri tačke:
1. Javna preduzeća za urbanizam Vojvodine, Beograda, Novog Sada, Niša i Kragujevca formiraju radne grupe i to:
- radnu grupu za pripremu inicijative za izmenu i dopunu Zakona o planiranju i izgradnji koja će sačiniti predloge i iste dostaviti nadležnim ministarstvima; radnu grupu čine Nebojša Stefanović, Perica Manojlović, Gordana Đilas i Mirjana Ćirić
- radnu grupu za utvrđivanje načina i mogućnosti formiranja udruženja – klastera javnih urbanističkih preduzeća; radnu grupu čine Dijana Radočaj, Branka Mitrović, Nada Vinokić, Ivan Radulović
2. III okrugli sto javnih urbanističkih preduzeća održaće se u septembru u Kragujevcu
3. IV okrugli sto javnih urbanističkih preduzeća održaće se u novembru u Nišu
Izjave o namerama za uspostavljanje kontinualne saradnje javnih preduzeća nadležnih za izradu planske dokumentacije, do sada su potpisala sledeća javna preduzeća:
- JP ”Urbanizam” Zavod za urbanizam Novi Sad
- JP ”Zavod za urbanizam Vojvodine”-Novi Sad
- JUP ”Urbanistički zavod Beograda”-Beograd
- JP ”Zavod za urbanizam Niš”-Niš
- JP ”Direkcija za urbanizam Kragujevac”-Kragujevac
- JP ”Urboplan”-Loznica
- JP ”Urbanizam”-Sombor
-JP ”Direkcija za izgradnju”-Užice
-JUP ”Plan”-Šabac
Potpisivanjem izjave o namerama, Javna preduzeća izražavaju spremnost da se uspostavi kontinuirana saradnja između njih . Najvažniji principi i smernice za saradnju su sledeće:
-u saradnji aktivno učestvuju samo javna preduzeća koja obavljaju poslove prostornog i urbanističkog planiranja kao pretežnu delatnost .
-cilj saradnje je razmena iskustava, definisanje problema sa kojima se susreću vršeći delatnost, definisanje zajedničkih stavova, predloga i inicijativa.
-učešće u saradnji JP ne stvara bilo kakve pravne ili finansijske obaveze učesnicima.
-saradnja se obavlja kroz organizaciju okruglih stolova, koji su otvoreni za širu stručnu javnost i posle stručnih prezentacija o temama koje su prethodno definisane i nakon diskusije, usvajaju se zaključci.
Osim ovih devet JP koja su do sada potpisala Izjavu o namerama, očekujemo da je potpišu i sva ostala JP koja žele da aktivno učestvuju u radu zajednice/klastera Javnih preduzeća koja se bave izradom planske dokumentacije u Republici Srbiji.