news archive


Novi Sad, 27. april 2015.

Predstavljena publikacije osam prostornih planova područja posebne namene u Vojvodini

Desetogodišnji rad i trud uložen u izradu različitih prostornih planova područja posebne namene na teritoriji Vojvodine, prezentovan je danas široj javnosti u vidu publikacije, u čijem izdavanju su učestvovali Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine i Javno preduzeće Zavod za urbanizam Vojvodine.

Publikacija obuhvata osam prostornih planova područja posebne namene. Sedam planova obrađuju područja zaštićene prirodne baštine, to su: nacionalni park Fruška gora, specijalni rezervati prirode Deliblatska peščara, Obedska bara, Stari Begej – Carska bara, Gornje Podunavlje, Koviljsko-petrovaradinski rit, Zasavica, i jedan koji se odnosi na infrastrukturni koridor za visokonaponski dalekovod od Pančeva do granice sa Rumunijom.

Osvrnuvši se na važan zadatak koji prostorno planiranje ima kao instrument održivog razvoja neke sredine, pokrajinski sekretar za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine dr Slobodan Puzović je rekao da se tom poslu, koji spada u izvorne nadležnosti Pokrajine, pristupilo sa svešću da je prostorno planiranje i ključ za zaštitu i održanje životne sredine i ključ za harmoničan razvoj i sinergiju svih sektorskih politika.



„Kroz pripremu i izdavanje ove publikacije potrudili smo se da, pre svega lokalnim samoupravama, zainteresovanom biznis sektoru i udruženjima građana, kao i ukupnoj javnosti, pružimo na uvid osnovni deo teksta tih prostornih planova, sa priloženim tematskim kartama, kako bi sagledali koje područje ti planovi tretiraju, kakvi su potencijali za održivi razvoj, koja su ograničenja i kako da svi zajedno pomognemo da se ti prostorni planovi sprovedu u praksi. To je naš doprinos održivom razvoju lokalnih zajednica na teritoriji AP Vojvodine i naš doprinos da uskladimo sektorske politike, te da svi zajedno dođemo do pravih rešenja u odnosu na održivo korišćenje prostora i resursa“, rekao je dr Puzović.

Direktor Zavoda za urbanizam Vojvodine, Vladimir Zelenović rekao je da je 2002. godina bila veoma važna jer su tada, Omnibus zakonom, sve nadležnosti na izradi prostornih i urbanističkih planova i uređenje prostora naše Pokrajine, koji se rade na tritoriji APV, preneti sa Republike na APV.



- Naš Zavod, koji se ovim poslovima uspešno bavio i predhodnih pedeset godina, nastavio je da radi isti posao, ali sada kao Javno preduzeće čiji je osnivač Skupština APV.
Za proteklih trinaest godina, Zavod je izradio veliki broj Prostornih planova područja posebne namene zaštićenih prirodnih dobara, specijalnih rezervata prirode kao i najvažnijih infrastrukturnih koridora. Pedeset stručnjaka Zavoda, svojim velikim iskustvom i odgovornom pristupu poslu,izradom ovih značajnih planova najviše su doprineli da naš Zavod bude jedan od najboljih u Srbiji.
Ovom publikacijom, kojom je obuhvaćeno osam PPPPN izrađenih i usvojenih u periodu od 2003. do 2013. godine želeli smo da, zajedno sa našim osnivačem, omogućimo velikom broju korisnika ovih prostora, predstavimo jedan značajan segment rada Pokrajinskog Sekretarijata i našeg Zavoda. - istakao je direktor Zelenović.

S obzirom na to da su, u međuvremenu, usvojena još tri prostorna plana, kao i da je u toku izrada još nekoliko prostornih planova područja posebne namene, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine ima nameru da i njih sistematizuju u jednoj od narednih publikacija. Na današnjoj prezentaciji su bili, pored predstavnika institucija koje su učestvovale u izradi planskih dokumenata, kao što su JP Zavod za urbanizam Vojvodine i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, i predstavnici Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Asocijacija prostornih planera.












  • contact info
  •   zavurbvo@gmail.com
  •        +381 21 529 444
  • contact form