news archive


Beč, 27. januar 2017.

Radni sastanak za pripremu projekta “Down to Earth” u okviru Dunavskog transnacionalnog programa

Predstavnici JP Zavoda za urbanizam Vojvodine, v.d. direktora Predrag Knežević, Vladimir Pihler i Tamara Zelenović Vasiljević, su 27. 01. 2017. godine prisustvovali radnom sastanku za pripremu projekta “Zemljana arhitektura u Dunavskom region – Down to Earth” u okviru Dunavskog transnacionalnog programa - Interreg Danube Transnational Programme (DTP).

Zemlja je održiv i ekološki građevinski materijal i korišćen je u Dunavskom regionu vekovima. Objekti zemljane arhitekture su prepoznatljiv element koji značajno doprinosi jedinstvenosti kulturnog nasleđa podunavlja, ali ujedno predstavlja i tehniku građenja koja se zaboravlja i koja je ugrožena pojavom novih građevinskih materijala. Cilj ovog projekta je da sveobuhvatnim pristupom podstakne očuvanje i revitalizaciju zemljane arhitekture, prikupi i distribuira znanja, razvije strategiju i preporuke za uspostavljanje transnacionalnog okvira o promociji tehnika o zemljanoj arhitekturi kao sredstva za održivu i energetski efikasnu izgradnju. Na ovaj način projektom bi se doprinelo očuvanju kulturnih vrednosti podunavskog regiona, stvorio dodatni podsticaj regionalnom razvoju turizma, ruralnom razvoju kroz jačanje lokalnih građevinskih industrija i lokalnih zanata, kao i pozitivnom uticaju na zaštitu životne sredine i podsticaju održivog korišćenja kulturnih i prirodnih resursa.

Projekat bi se realizovao kroz aktivnosti grupisane u okviru 4 definisana radna paketa:

Radni paket 1: „Platforma za zemljanu arhitekturu“ – razvoj informacione baze zasnovane na geo-informacionom sistemu (GIS), koja bi podrazumevala i izradu veb sajta i mobilne aplikacije…

Radni paket 2: „Istraživanje“ – proučavanje tehnika, materijala i stvaranje platforme za obuku kroz školske i univerzitetske programe itd.

Radni paket 3: „Zemlja kao konstruktivni i restauratorski materijal“ – proučavanje kvaliteta zemlje kao građevinskog materijala, lokacija za eksploataciju i mogućnosti razvoja građevinske industrije bazirane i na zemlji kao građevinskom materijalu…

Radni paket 4: „Turizam i regionalni razvoj“ – razvoj prekogranične turističke mreže bazirane na interesovanju za specifičnosti lokalne arhitekture, razvoj baze podataka za turiste sa specijalnim interesovanjima,…

Projekat će trajati 36 meseci, i u okviru projekta će učestvovati oko 15 partnera iz 7 zemalja: Austrije, Češke, Slovenije, Mađarske, Srbije, Rumunije i Bugarske. Vodeći partner na projektu je Tehnički univerzitet u Beču (TU Wien).

Partneri iz Srbije su, pored JP Zavoda za urbanizam Vojvodine, i Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture i Arhitektonski fakultet iz Beograda. Svaki od partnera bi trebalo da definiše bar dve institucije koje bi bile „strateški partneri - saradnici“, čija uloga bi bila vezana za sprovođenje strategije utvrđene izradom međunarodnog projekta i koji bi doprineli kontinuitetu aktivnosti i posle okončanja projekta.










  • contact info
  •   zavurbvo@gmail.com
  •        +381 21 529 444
  • contact form