■О пројекту
DATOURWAY пројекат представља добар пример транснационалне сарадње усмерене ка развоју туризма дуж реке Дунав, на његовом средњем и југоисточном делу, при чему је посебна пажња усмерна ка заштити и унапређењу природних и културних ресурса овог великог европског воденог тока.
Концепт туризма се у пројекту интерпретира у ширем смислу. Посматра се као комплекс краткорочних и дугорочних активности оријентисаних ка рекреацији, одмору и забави, културном обогаћивању, уживању у природним лепотама и бављењу спортско-рекреативним активностима.
Осим тога, циљ пројекта је да оснажи и унапреди транснационалну сарадњу у туризму које је везана за различите туристичке потенцијале реке, њених обала као и природне лепоте приобаља и архитектонске вредности живописних градова, села и насеља на Дунаву.
Пројект има за циљ да постигне следеће:
- успостављање информационог система базираног на ГИС кроз повезивање и интегрисање националних, регионалних и, делом, локалних статистичких података и резултата истраживања као и доступних студија и програма;
- спровођење циљане националне анализе и синтеза и евалуација резултата;
- обрада, анализа и усвајање интегралне стратегије за одрживи еколошки туризам југоисточног коридора Дунава укључивањем интересних група;
- релизација – на партиципативној основи – пилот пројеката за стратешке транснационалне области као што је предео изузетне лепоте Дунавски лук (Мађарска-Словачка); подручје тромеђе које своју привредну ревитализацију заснивају на туризму (Мађарска-Србија-Хрватска), подручје повезивања урбаног и руралног туризма (Румунија-Бугарска), упоређивање речних делти (Румунија-Италија) и зелене стазе на овој секцији дунавског тока;
- дефинисање листе туристичке понуде са циљем информисања међународне јавности о могућностима развоја туризма на Дунаву и понуди услуга које могу да понуде општине које се налазе на обали реке.
Партнери на пројекту
Циљ пројекта није успостављање нових институционалних структура. Транснационална сарадња ће се базирати на заједничким договорима о структури рада без институционализовања овог оквира. Принцип рада на пројекту DATORUWAY је да постигне транснационални споразум о заједничкој стратегији туризма и интеграцији политика и пилот пројеката у националне, регионалне, локалне и европске планове и политике.
Планирање пројекта је почело у пролеће 2008; имплементација је предвиђена у периоду од 01.05.2009. до 28.02.2012. године.
Пројектне активности:
WP1 – Транснационални пројектни менаџмент и Координација
1.1 Пројектни менаџмент
WP2 – Комуникација и дисеминација
2.1 Планирање стратегије комуникације
2.2 Интерна комуникација
2.3 Екстерна комуникација
WP3 – Analiza teritorije i evaluacija (Analize)
3.1 Планирање заједничке методологије
3.2 Националне анализе
3.3 Транснационална анализа
WP4 – Стратегија
4.1 SWOT Анализа
4.2 Израда стратегије
4.3 Дисеминација стратегије
WP5 – Пилот пројекти
5.1 PiP 1: “Dunakanyar” (SK-HU) – прекогранично партнерство посредством туризма после Schenghena
5.2 PiP 2: “Béda-Karapancsa” (HU-SER-CRO) – Економске могућности (посредством туризма) у еколошком амбијенту
5.3 PiP 3: “Calafat-Vidin” (BG-RO) – Градски туризам и рурално суседство
5.4 PiP 4: “Deltas” (ITA-RO) – Развој Еко-пријатељског туризма речних делти
5.5 PiP 5: “Greenways along the Danube” (сви партнери) – Зелене стазе за немоторизоване кориснике
WP6 – Умрежавање
6.1 Унапређење партнерства дунавске заједнице у менаџменту дестинација
6.2 Елаборација заједничког водича за Big River пројекте
■Активности у вези са пројектом DATOURWAY
■Резултати пројекта DATOURWAY
Повратак на врх странице