Асоцијација просторних планера Србије седми пут по реду организуовала је научно-стручни скуп са међународним учешћем на тему: Планска и нормативна заштита простора и животне средине. Скуп је одржан на Палићу у периоду од 4. до 6. априла 2013. године.
Теме скупа су биле:
1. Правни и институционални оквир заштите простора и животне средине
2. Управљање отпадом у просторним и урбанистичким плановима
3. Планирање и заштита предела и руралних простора
4. Искуства у изради просторних и урбанистичких планова
ЈП Завод за урбанизам Војводине је активно учествовао на скупу са темама: Улога планске документације у области управљања комуналним отпадом у АП Војводини; Подстицајне мере развоја сеоских насеља; Планирање предела кроз стратегије просторног развоја културног предела Бача; Потенцијали развоја наутичког туризма кроз израду Просторног плана подручја посебне намене мултифункционалног еколошког коридора Тисе. Представници Завода који су учествовали у изради радова су Драгана Дунчић, Тамара Зеленовић Васиљевић, Владимир Пихлер, Теодора Томин Рутар, Оливера Добривојевић, Наташа Симичић и Марина Митровић.
Ове године посебан акценат стављен је на проблематику управљања отпадом у просторним и урбанистичким плановима. Имајући у виду сталну актуелност ове теме, ово је прилика да се на једном месту размене научна и стручна искуства из Србије и иностранства и унапреди методологија планирања управљања отпадом.
У исто време, растући тренд коришћења предела и руралних простора као окоснице туризма и привредног развоја Србије захтева другачији, проактивни приступ планирању ових простора у складу са принципима одрживог развоја и заштите необновљивих ресурса.
Скуп је актуелизован најављеном изменом законске регулативе у области просторног планирања и животне средине, те усвајањем низа регионалних просторних планова и просторних планова подручја посебне намене на територији Србије као планских аката који разрађују просторни развој територије Републике дефинисан Просторним планом Републике Србије.
Кроз презентацију досадашње праксе из земаља овог дела Европе поред домаћих, учествовали су и страни аутори који су допринели размени знања, која би у будућности могла унапредилти методологију и концепцију планирања и коришћења природних вредности, као и сагледати нове технологије које доприносе овом процесу.