У петак, 17.04.2015. године у Градској кући у Суботици је одржана јавна презентација Просторног плана подручја посебне намене Суботичке пустаре и језера од стране обрађивача, ЈП ''Завод за урбанизам Војводине'' из Новог Сада. Јавној презентацији су присуствовали представници Покрајинског Секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине, представници органа задужених за послове урбанизма у јединицама локалних самоуправа Града Суботица и општине Кањижа, представници ЈП ''Завод за урбанизам Града Суботице'' из Суботице, Покрајинског завода за заштиту природе из Новог Сада, представници управљача заштићеним подручјима ЈП ''Палић-Лудаш'' и друга заинтересована правна и физичка лица.
Јавни увид у Нацрт Просторног плана подручја посебне намене Суботичке пустаре и језера и Извештај о стратешкој процени утицаја Просторног плана подручја посебне намене Суботичке пустаре и језера на животну средину, одржава се у трајању од 30 дана, од 01. до 30. априла 2015. године у Граду Суботица у Градској кући у Суботици и општини Кањижа у згради Општине у Кањижи, као и у просторијама Покрајинског Секретаријата за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине у Новом Саду, који је и носилац израде овог Просторног плана.
Кроз презентацију је дат приказ Просторног плана који се односи на подручје које због својих природних вредности захтева посебан режим организације, уређења и коришћења простора. У оквиру обухвата просторног плана је дефиносано подручје посебне намене у којој су издвојене три просторне целине:
- заштићена подручја (Предео изузетних одлика ''Суботичка пешчара'', Специјални резерват природе ''Лудашко језеро'' и Специјални резерват природе ''Селевењске пустаре''),
- заштитне зоне ових заштићених подручја и
- остала посебна намена, односно зона утицаја на природна добра.
У оквиру целине заштићених подручја издвојене су подцелине (режими I, II и III степена заштите).
Развој подручја посебне намене подразумева одрживи просторни развој и еколошку повезаност предеоних целина, ограничење ширења грађевинског подручја насеља у окружењу посебне намене кроз усаглашавање са границама заштићених подручја и дефинисање правила уређења и грађења.
Правила уређења земљишта су дата по предеоним целинама и подцелинама у складу са важећим уредбама о заштити. Просторно су дефинисани нови локалитети спортско, рекреативних и туристичких садржаја, инфраструктурни комплекси и зоне. Правила грађења су дата по категоријама земљишта и предеоним целинама, уз спровођење мера заштите природе које су дате у важећим уредбама, као и мера које се односе на станишта заштићених и строго заштићених врста и еколошке коридоре са заштитним зонама.
Након презентације је уследила је дискусија, а правним и физичким лицима је упућен позив да доставе примедбе на Просторни план до краја јавног увида у писаној форми, органима задуженим за послове урбанизма у јединицама локалних самоуправа и Покрајинском секретаријату за урбанизам, градитељство и заштиту животне средине.
Финансијска средства за израду овог Плана,обезбеђена су у буџету Аутономне Покрајине Војводине.