U ponedeljak, 26. decembra 2011. godine, u pres sali Vlade AP Vojvodine, Pokrajinska sekretarka za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Dušanka Sremački, dipl.inž.građ. je sa saradnicima održala pres konferenciju na kojoj je prezentovala rezultate rada u ovoj godini, koju je okarakterisala bremenitim poslovima, institucionalnim promenama, izradom značajnih strateških dokumenata i potrebom da se taj rad prikaže javnosti, u skladu sa Arhuskom konvencijom, značajan dokument na koji se Republika Srbija obavezala.
Pored toga, predstavljen je rad javnih preduzeća i ustanove iz nadležnosti Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine: JP „Nacionalni park Fruška gora", JP „Zavod za urbanizam Vojvodine" i Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode.
Regionalni prostorni plan AP Vojvodine istorijska je činjenica, jer je posle 33 godine pod krovom Skupštine AP Vojvodine ovaj dokument usvojen. On ima viziju razvoja prostora Vojvodine i pretpostavlja da će se do 2020. godine region razviti jednim dinamičnim načinom, da će Vojvodina postati konkurentnija, sa zdravijom i kvalitetnijom životnom sredinom, da će Vojvodina nastaviti da visoko nosi vrednosti multikulturalne zajednice, da će uređivati i štititi svoje prirodne i kulturne vrednosti i da će u Vojvodini sa više socijalne pravde živeti više građana nego što ih sada ima. Veliki zadatak koji smo sebi postavili je urađen. U izradi Regionalnog prostornog plana AP Vojvodine učestvovalo je više od 80 naučnika i stručnjaka - izjavila je Dušanka Sremački i dodala da sada predstoji njegova implementacija, odnosno priprema projekata za prvih pet godina.
Sremačka je istakla kao veoma značajnu aktivnost donošenje Prostornog plana infrastrukturnog koridora: državnog puta I reda Novi Sad-Ruma-Šabac i državnog puta I reda Šabac-Loznica. Donošenjem ovog dokumenta stvoren je zakonski i planski osnov za izdavanje dozvola i izgradnju ovog putnog pravca i tunela kroz Frušku goru, što je, prema rečima Sremačke, "dokument koji život znači za Srem i Vojvodinu". Od izuzetnog značaja je i donošenje prostorno-planske dokumentacije područja posebne namene zaštićenih područja. U Vojvodini imamo više od šest posto zaštićenih prirodnih područja sa posebnim odlikama, a mi se trudimo da planskim dokumentima taj prostor štitimo i stavimo u funkciju održivog razvoja, kako bi bio resurs za dinamičniji ekonomski i socijalni razvoj.
Značajan posao Sekretarijata odnosio se i na građevinske dozvole za različite vrste objekata, koje su izdavane u zakonskom roku, što je veoma važno zbog investiranja u Vojvodini.
Vladimir Zelenović, direktor JP „Zavod za urbanizam Vojvodine" Novi Sad naveo je da je Zavod za osnivača izradio niz prostornih planova: - Kad su u pitanju zaštićena prirodna dobra, spomenuo bih Nacionalni park Frušku goru, Deliblatsku peščaru, Obedsku baru i Carsku baru. Završava se posao na izradi planova za specijalne rezervate prirode Zasavica, Koviljsko-petrovaradinski rit i Gornje Podunavlje.
Prethodne dve godine bile su u znaku izrade Regionalnog prostornog plana Vojvodine, u čemu je intenzivno učestvovalo 50 radnika Zavoda.
Zavod je učestvovao i na javnim konkursima i tenderima. Izrađeni su planovi infrastrukturnih koridora M19 i M21, a naredne godine biće završen drugi veliki prostorni plan puta M24, tzv. Banatske magistrale. Stručnjaci Zavoda završavaju plan saobraćajnog koridora X od Horgoša do Beograda i od Beograda do Batrovaca. Urađeno je niz poslova na osnovu tendera Elektromreže Srbije, gde je, između ostalih, završen plan područja posebne namene infrastrukturnog koridora 400 kilovoltnog dalekovoda, od Pančeva do Vršca i rumunske granice. Zavod radi prostorno plansku dokumentaciju za više od 30 lokalnih samouprava u Vojvodini.
Za narednu godinu Zavod planira izradu plana područja reke Tise, kao i prostornog plana gasovoda Južni tok čiji je naručilac Gasprom-njeft. Zavod je učestvovao i u četiri velika međunarodna projekta.
Izvor: Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine