■O projektu
DATOURWAY projekat predstavlja dobar primer transnacionalne saradnje usmerene ka razvoju turizma duž reke Dunav, na njegovom srednjem i jugoistočnom delu, pri čemu je posebna pažnja usmerna ka zaštiti i unapređenju prirodnih i kulturnih resursa ovog velikog evropskog vodenog toka.
Koncept turizma se u projektu interpretira u širem smislu. Posmatra se kao kompleks kratkoročnih i dugoročnih aktivnosti orijentisanih ka rekreaciji, odmoru i zabavi, kulturnom obogaćivanju, uživanju u prirodnim lepotama i bavljenju sportsko-rekreativnim aktivnostima.
Osim toga, cilj projekta je da osnaži i unapredi transnacionalnu saradnju u turizmu koje je vezana za različite turističke potencijale reke, njenih obala kao i prirodne lepote priobalja i arhitektonske vrednosti živopisnih gradova, sela i naselja na Dunavu.
Projekt ima za cilj da postigne sledeće:
- uspostavljanje informacionog sistema baziranog na GIS kroz povezivanje i integrisanje nacionalnih, regionalnih i, delom, lokalnih statističkih podataka i rezultata istraživanja kao i dostupnih studija i programa;
- sprovođenje ciljane nacionalne analize i sinteza i evaluacija rezultata;
- obrada, analiza i usvajanje integralne strategije za održivi ekološki turizam jugoistočnog koridora Dunava uključivanjem interesnih grupa;
- relizacija – na participativnoj osnovi – pilot projekata za strateške transnacionalne oblasti kao što je predeo izuzetne lepote Dunavski luk (Mađarska-Slovačka); područje tromeđe koje svoju privrednu revitalizaciju zasnivaju na turizmu (Mađarska-Srbija-Hrvatska), područje povezivanja urbanog i ruralnog turizma (Rumunija-Bugarska), upoređivanje rečnih delti (Rumunija-Italija) i zelene staze na ovoj sekciji dunavskog toka;
- definisanje liste turističke ponude sa ciljem informisanja međunarodne javnosti o mogućnostima razvoja turizma na Dunavu i ponudi usluga koje mogu da ponude opštine koje se nalaze na obali reke.
Partneri na projektu
Cilj projekta nije uspostavljanje novih institucionalnih struktura. Transnacionalna saradnja će se bazirati na zajedničkim dogovorima o strukturi rada bez institucionalizovanja ovog okvira. Princip rada na projektu DATOURWAY je da postigne transnacionalni sporazum o zajedničkoj strategiji turizma i integraciji politika i pilot projekata u nacionalne, regionalne, lokalne i evropske planove i politike.
Planiranje projekta je počelo u proleće 2008; implementacija je predviđena u periodu od 01.05.2009. do 28.02.2012. godine.
Projektne aktivnosti:
WP1 – Transnacionalni projektni menadžment i Koordinacija
1.1 Projektni menadžment
WP2 – Komunikacija i diseminacija
2.1 Planiranje strategije komunikacije
2.2 Interna komunikacija
2.3 Eksterna komunikacija
WP3 – Analiza teritorije i evaluacija (Analize)
3.1 Planiranje zajedničke metodologije
3.2 Nacionalne analize
3.3 Transnacionalna analiza
WP4 – Strategija
4.1 SWOT Analiza
4.2 Izrada strategije
4.3 Diseminacija strategije
WP5 – Pilot projekti
5.1 PiP 1: “Dunakanyar” (SK-HU) – prekogranično partnerstvo posredstvom turizma posle Schenghena
5.2 PiP 2: “Béda-Karapancsa” (HU-SER-CRO) – Ekonomske mogućnosti (posredstvom turizma) u ekološkom ambijentu
5.3 PiP 3: “Calafat-Vidin” (BG-RO) – Gradski turizam i ruralno susedstvo
5.4 PiP 4: “Deltas” (ITA-RO) – Razvoj Eco-prijateljskog turizma rečnih delti
5.5 PiP 5: “Greenways along the Danube” (svi partneri) – Zelene staze za nemotorizovane korisnike
WP6 – Umrežavanje
6.1 Unapređenje partnerstva dunavske zajednice u menadžmentu destinacija
6.2 Elaboracija zajedničkog vodiča za Big River projekte
■Aktivnosti u vezi sa projektom DATOURWAY
■Rezultati projekta DATOURWAY
Povratak na vrh stranice