This project involves a total of 13 partners from five European countries (Ukraine, Romania, Hungary, Slovakia and Serbia), countries through which Tisza river flows from its source to its mouth into the river Danube in Vojvodina." />

news


Novi Sad, August 16. 2011.

Presentation of Pilot Project on the river Tisza ("Ecological route - green space") within the TICAD project

U prostorijama JP „Vode Vojvodine“ u Novom Sadu održan je sastanak u okviru procesa izrade pilot projekta “Ekološke mreže na obali reke Tise“ u kojem učestvuje ukupno 13 partnera iz pet evropskih zemalja (Ukrajina, Rumunija, Mađarska, Slovačka i Srbija) kroz koje protiče reka Tisa od svog izvora do ušća u reku Dunav na teritoriji AP Vojvodine.

Svrha ovog Pilot projekta je da se detaljnije prikupe podaci na lokalnom nivou ispitivanjem zainteresovanih strana i time doprinese preispitivanju i krajnjem formulisanju trans-nacionalne strategije razvoja prostora oko reke Tise.
Glavni cilj projekta je uspostavljanje kontinualne ekološke rute (različite širine) na obe strane reke kako bi se sačuvao postojeći “zeleni” pojas i stvorili uslovi za ekološki turizam i rekreaciju.
Stvaranje specifične ekološke mreže imalo bi važnu (ako ne i najvažniju) ulogu u regionu Tise iz više razla. Primarne teme ekološke mreže bile bi: upravljanje vodama i kontrola poplava, zaštita i širenje biodiverziteta, razvoj eko-turizma i promocija eko-rekreacije, održiva namena zemljišta u plavnim zonama.



Najvažniji aspekti koji bi bili razmatrani su prirodne i kulturne vrednosti, postojeći kapaciteti i namene zemljišta uključujući zaštićene zone, stanje voda i zemljišta. Korist od kreiranja ekološke mreže imale bi kako lokalne samouprave i naselja u prostornom obuhvatu projekta, tako i lokalno stanovništvo, grupe građana i nevladine organizacije.

U okviru predmetnog pilot projekta, formulisani su i specifični ciljevi koji prate utvrđenu metodologiju TICAD projekta:

1. kreiranje detaljnije baze podataka koja uključuje relevantne lokalne inicijative i projekte,
2. proveravanje generalne strategije na prostoru koji obuhvata pilot projekat ,
3. integrisanje mišljenja i primedbi svih zainteresovanih grupa i pojedinaca
4. kreiranje strategije razvoja prostora u obuhvatu pilot projekta koje bi podrazumevalo što konkretnije mere razvoja. Ovo se radi korišćenjem SDSS-a (Spatial Decision Support System) koji se koristi kao platforma za kreiranje različitih scenarija.
5. Ugrađivanje zaključnih saznanja u trans-nacionalnu strategiju.



Cilj sastanka je bio da se uključe svi zainteresovani organi i organizacije koji imaju ključnu ulogu u posmatranom području kako bi se formulisale konkretne preporuke i mere razvoja za predmetno područje.
Sastanku su prisustvovali predstavnici opština kroz koje prolazi reka Tisa, brojni novinari i predstavnici nekih nevladinih organizacija. Uvodnu reč je dala pokrajinska sekretarka za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Dušanka Sremački.



Određene aspekte projekta predstavili su Janoš Mičkei, pomoćnik direktora za razvoj, JP “Vode Vojvodine”, Vladimir Zelenović, direktor JP "Zavod za urbanizam Vojvodine" i Branislav Malagurski, direktor, SMER Subotica. Mr Tamara Zelenović Vasiljević iz JP "Zavod za urbanizam Vojvodine" ukratko je predstavila TICAD projekat, a mr Vladimir Pihler iz JP "Zavod za urbanizam Vojvodine" je prezentovao Pilot projekat "Ekološka mreža na obali reke Tise" i otvorio diskusiju.








  • contact info
  •   zavurbvo@gmail.com
  •        +381 21 529 444
  • contact form